Discrete Semiconductors > Diodes > Rectifier Diodes > LS4148-GS18
LS4148-GS18
| Part Number: | LS4148-GS18 |
| Manufacturer: | Vishay |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Diodes > Rectifier Diodes > LS4148-GS18 |
| Qty Available: | |
| Description: | Rectifier Diode Small Signal Switching Si 100V 0.3A 8ns 2-Pin Quadro MELF SOD-80 T/R |
PCX has Vishay Discrete Semiconductors > Diodes > Rectifier Diodes > LS4148-GS18 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Rectifier Diode Small Signal Switching Si 100V 0.3A 8ns 2-Pin Quadro MELF SOD-80 T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOD-80-2 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 2 |
| Average Rectified Current | 150 mA |
| Capacitance | 4 pF |
| Current Rating | 50 A |
| Element Configuration | Single |
| Forward Current | 150 mA |
| Forward Voltage | 1 V |
| Max Forward Surge Current (Ifsm) | 2 A |
| Max Junction Temperature (Tj) | 175 °C |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 100 V |
| Max Reverse Leakage Current | 50 µA |
| Max Reverse Voltage (DC) | 75 V |
| Max Surge Current | 2 A |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 2 A |
| Peak Reverse Current | 5 µA |
| Power Dissipation | 500 mW |
| Recovery Time | 8 ns |
| Reverse Recovery Time | 8 ns |
| Reverse Voltage | 75 V |
| Schedule B | 8541100070 |
| Height | 1.5 mm |
| Length | 3.5 mm |
| Width | 1.7 mm |
Documentation for Vishay LS4148-GS18
| Datasheet | View & Download LS4148-GS18 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LS4148-GS18 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LS4148-GS18 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LS4148-GS18 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LS4148-GS18 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LS4148-GS18 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LS4148-GS18 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the technical specifications of the LS4148-GS18 diode?
What industry compliance standards or regulations does the LS4148-GS18 meet?
Are there any alternative part numbers or manufacturer aliases for the LS4148-GS18 diode?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



