Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LR8N8-G
LR8N8-G
| Part Number: | LR8N8-G |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LR8N8-G |
| Qty Available: | |
| Description: | IC REG LDO ADJ SOT89-3 / Standard Regulator Pos 1.2V to 440V 0.01A 4-Pin(3+Tab) SOT-89 T/R |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LR8N8-G Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
IC REG LDO ADJ SOT89-3 / Standard Regulator Pos 1.2V to 440V 0.01A 4-Pin(3+Tab) SOT-89 T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-89 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 3 |
| Accuracy | 5 % |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Dropout Voltage | 450 mV |
| Max Input Voltage | 450 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 30 mA |
| Max Output Voltage | 440 V |
| Max Power Dissipation | 1.6 W |
| Max Supply Voltage | 450 V |
| Min Current Limit | 30 mA |
| Min Input Voltage | 13.2 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 1.2 V |
| Min Supply Voltage | 13.2 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 20 mA |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 440 V |
| Output Voltage Accuracy | 5 % |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Positive |
| Power Dissipation | 1.6 W |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 60 dB |
| Schedule B | 8541290080 |
| Height | 1.6 mm |
| Length | 4.6 mm |
| Width | 2.6 mm |
Documentation for Microchip LR8N8-G
| Datasheet | View & Download LR8N8-G Datasheet |
| Datasheet | View & Download LR8N8-G Datasheet |
| Datasheet | View & Download LR8N8-G Datasheet |
| Datasheet | View & Download LR8N8-G Datasheet |
| Datasheet | View & Download LR8N8-G Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the maximum output voltage of the product?
What is the minimum operating temperature of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.









