Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LR8K4-G
LR8K4-G
| Part Number: | LR8K4-G |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LR8K4-G |
| Qty Available: | |
| Description: | LINEAR Voltage Regulators, 0.02A, 440V, TO-252AA-3; Fixed Output Nom.: -; Adjustable Min: 1.2V; |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LR8K4-G Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
LINEAR Voltage Regulators, 0.02A, 440V, TO-252AA-3; Fixed Output Nom.: -; Adjustable Min: 1.2V;
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-252 |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 3 |
| Accuracy | 5 % |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Dropout Voltage | 450 mV |
| Max Input Voltage | 450 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 10 mA |
| Max Output Voltage | 440 V |
| Max Power Dissipation | 2.5 W |
| Max Supply Voltage | 450 V |
| Min Current Limit | 30 mA |
| Min Input Voltage | 13.2 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 1.2 V |
| Min Supply Voltage | 13.2 V |
| Nominal Supply Current | 10 µA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 20 mA |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 440 V |
| Output Voltage Accuracy | 5 % |
| Packaging | Cut Tape |
| Polarity | Positive |
| Power Dissipation | 2.5 W |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 60 dB |
| Schedule B | 8541290080 |
| Height | 2.39 mm |
| Length | 6.73 mm |
| Width | 6.1 mm |
Documentation for Microchip LR8K4-G
| Datasheet | View & Download LR8K4-G Datasheet |
| Datasheet | View & Download LR8K4-G Datasheet |
| Datasheet | View & Download LR8K4-G Datasheet |
| Datasheet | View & Download LR8K4-G Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LR8K4-G Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LR8K4-G Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the voltage output range of the regulator?
What is the maximum operating temperature of the regulator?
How many pins does the regulator have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.











