Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LPV324M-NOPB
LPV324M/NOPB
| Part Number: | LPV324M/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LPV324M-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Quad, 5-V, 152-kHz, low quiescent current (7.5-μA), RRO operational amplifier 14-SOIC -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LPV324M-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Quad, 5-V, 152-kHz, low quiescent current (7.5-μA), RRO operational amplifier 14-SOIC -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Bandwidth | 152 kHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 50 dB |
| Gain Bandwidth Product | 152 kHz |
| Input Bias Current | 2 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 7 mV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Supply Current | 28 µA |
| Number of Amplifiers | 4 |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Operating Supply Current | 28 µA |
| Operating Supply Voltage | 3 V |
| Output Current | 2 mA |
| Output Current per Channel | 16 mA |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 50 dB |
| Slew Rate | 0.1 V/µs |
| Voltage Gain | 100 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 8.65 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments LPV324M/NOPB
| Datasheet | View & Download LPV324M-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LPV324M-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LPV324M-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LPV324M-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LPV324M-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LPV324M-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LPV324M-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LPV324M-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LPV324M-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent product to Texas Instruments LPV324M/NOPB?
What is the operating temperature range of LPV324M/NOPB?
How many amplifiers are there in LPV324M/NOPB?
What is the supply voltage range for LPV324M/NOPB?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


