Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LPC660IM
LPC660IM
| Part Number: | LPC660IM |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LPC660IM |
| Qty Available: | |
| Description: | Low Power CMOS Quad Operational Amplifier 14-SOIC -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LPC660IM Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Low Power CMOS Quad Operational Amplifier 14-SOIC -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Common Mode Rejection Ratio | 63 dB |
| Gain Bandwidth Product | 350 kHz |
| Input Bias Current | 2 fA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 1 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 7.5 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 15 V |
| Min Dual Supply Voltage | 2.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 5 V |
| Nominal Supply Current | 160 µA |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 160 µA |
| Output Current | 40 mA |
| Output Current per Channel | 40 mA |
| Slew Rate | 0.11 V/µs |
| Voltage Gain | 120 dB |
Documentation for Texas Instruments LPC660IM
| Datasheet | View & Download LPC660IM Datasheet |
| Datasheet | View & Download LPC660IM Datasheet |
| Datasheet | View & Download LPC660IM Datasheet |
| Datasheet | View & Download LPC660IM Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the package type of this product?
What is the temperature range for this product?
How many channels does this product have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
