LPC1768FET100,551
Part Number: LPC1768FET100,551
Manufacturer: NXP Semiconductors
Qty Available:
Description: MCU 32-bit LPC1700 ARM Cortex M3 RISC 512KB Flash 3.3V 100-Pin TF-BGA Tray
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number LPC1768FET100,551 Available.
MCU 32-bit LPC1700 ARM Cortex M3 RISC 512KB Flash 3.3V 100-Pin TF-BGA Tray
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package TFBGA
Mount Surface Mount
Number of Pins 100
Core Architecture ARM
Data Bus Width 32 b
Frequency 100 MHz
Interface CAN, Ethernet, I2C, I2S, IrDA, SPI, SSP, UART, USART, USB
Max Frequency 100 MHz
Max Operating Temperature 85 °C
Max Power Dissipation 1.5 W
Max Supply Voltage 3.6 V
Memory Size 512 kB
Memory Type FLASH
Min Operating Temperature -40 °C
Min Supply Voltage 2.4 V
Number of I/Os 70
Number of Programmable I/O 70
Number of Timers/Counters 4
Operating Supply Voltage 3.3 V