LPC1768FBD100,551
Part Number: LPC1768FBD100,551
Manufacturer: NXP Semiconductors
Qty Available:
Description: MCU 32-bit LPC1700 ARM Cortex M3 RISC 512KB Flash 3.3V 100-Pin LQFP Tray
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number LPC1768FBD100,551 Available.
MCU 32-bit LPC1700 ARM Cortex M3 RISC 512KB Flash 3.3V 100-Pin LQFP Tray
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package LQFP
Color Black
Contact Material Brass
Contact Plating Gold, Tin
Mount Surface Mount
Number of Pins 100
Core Architecture ARM
Current Rating 1.5 A
Data Bus Width 32 b
Density 4 Mb
Frequency 100 MHz
Gender Male
Interface CAN, Ethernet, I2C, I2S, IrDA, SPI, SSP, UART, USART, USB
Max Frequency 100 MHz
Max Operating Temperature 85 °C
Max Power Dissipation 1.5 W
Max Supply Voltage 3.6 V
Memory Size 512 kB
Memory Type FLASH
Min Operating Temperature -40 °C
Min Supply Voltage 2.4 V
Number of ADC Channels 8
Number of Ethernet Channels 1
Number of I2C Channels 2
Number of I/Os 70
Number of Programmable I/O 70
Number of PWM Channels 7
Number of SPI Channels 3
Number of Timers/Counters 4
Number of UART Channels 4
Operating Supply Voltage 3.3 V
Oscillator Type Internal
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, I2C, POR, PWM, WDT
RAM Size 64 kB
Schedule B 8542310000
Watchdog Timer Yes
Height 1.45 mm
Length 12.7 mm
Width 14.1 mm