Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LP5907SNX-2-85-NOPB
LP5907SNX-2.85/NOPB
| Part Number: | LP5907SNX-2.85/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LP5907SNX-2-85-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | LDO Regulator Pos 2.85V 0.25A 4-Pin X2SON EP T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LP5907SNX-2-85-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
LDO Regulator Pos 2.85V 0.25A 4-Pin X2SON EP T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 4 |
| Accuracy | 2 % |
| Dropout Voltage | 250 mV |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 250 mA |
| Min Input Voltage | 2.2 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 250 mA |
| Output Type | Adjustable, Fixed |
| Output Voltage | 2.85 V |
| Polarity | Positive |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 82 dB |
| Quiescent Current | 250 µA |
| Tolerance | 2 % |
| Height | 400 µm |
| Length | 1 mm |
| Thickness | 370 µm |
| Width | 1 mm |
Documentation for Texas Instruments LP5907SNX-2.85/NOPB
| Technical Drawing | View & Download LP5907SNX-2-85-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LP5907SNX-2-85-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP5907SNX-2-85-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP5907SNX-2-85-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP5907SNX-2-85-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP5907SNX-2-85-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP5907SNX-2-85-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP5907SNX-2-85-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP5907SNX-2-85-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LP5907SNX-2-85-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LP5907SNX-2-85-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the technical specifications of the LP5907SNX-2.85/NOPB?
What compliance standards or regulations does the LP5907SNX-2.85/NOPB meet?
Are there any similar products available?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

