Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > LED Drivers > LP5523TM-NOPB
LP5523TM/NOPB
| Part Number: | LP5523TM/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > LED Drivers > LP5523TM-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | 9-channel RGB/White LED driver with internal program memory and integrated charge Pump - DSBGA 25-DSBGA -30 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > LED Drivers > LP5523TM-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
9-channel RGB/White LED driver with internal program memory and integrated charge Pump - DSBGA 25-DSBGA -30 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Plating | Copper, Silver, Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 25 |
| Dimming | PWM |
| Frequency | 1.25 MHz |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Current | 950 µA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Input Voltage | 2.7 V |
| Min Operating Temperature | -30 °C |
| Number of Channels | 9 |
| Number of Outputs | 9 |
| Number of Segments | 9 |
| Output Current | 25.5 mA |
| Output Current per Channel | 25.5 mA |
| Output Voltage | 5.5 V |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Quiescent Current | 800 µA |
| Switching Frequency | 1.25 MHz |
| Topology | Boost, Charge Pump |
| Touchscreen | Capacitive |
| Height | 675 µm |
| Length | 0 m |
| Thickness | 420 µm |
| Width | 0 m |
Documentation for Texas Instruments LP5523TM/NOPB
| Datasheet | View & Download LP5523TM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP5523TM-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LP5523TM-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LP5523TM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP5523TM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP5523TM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP5523TM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP5523TM-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the key features of the LP5523TM/NOPB?
What is the maximum operating temperature of the LP5523TM/NOPB?
What is the supply voltage range for the LP5523TM/NOPB?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



