Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LP3985IM5X-3-3-NOPB
LP3985IM5X-3.3/NOPB
| Part Number: | LP3985IM5X-3.3/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LP3985IM5X-3-3-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | 150-mA, low-dropout voltage regulator with bypass & enable 5-SOT-23 -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LP3985IM5X-3-3-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
150-mA, low-dropout voltage regulator with bypass & enable 5-SOT-23 -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Accuracy | 2 % |
| Dropout Voltage | 60 mV |
| Max Input Voltage | 6 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 150 mA |
| Max Power Dissipation | 250 mW |
| Min Current Limit | 300 mA |
| Min Input Voltage | 2.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 150 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Output Voltage Accuracy | 2 % |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Positive |
| Power Dissipation | 250 mW |
| Quiescent Current | 150 µA |
| Height | 1.45 mm |
| Length | 2.9 mm |
| Thickness | 1.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
Documentation for Texas Instruments LP3985IM5X-3.3/NOPB
| Technical Drawing | View & Download LP3985IM5X-3-3-NOPB Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download LP3985IM5X-3-3-NOPB Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download LP3985IM5X-3-3-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LP3985IM5X-3-3-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LP3985IM5X-3-3-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LP3985IM5X-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP3985IM5X-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP3985IM5X-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP3985IM5X-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP3985IM5X-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP3985IM5X-3-3-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the output voltage of the product?
What is the maximum output current of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




