Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LP3984IMF-1-8
LP3984IMF-1.8
| Part Number: | LP3984IMF-1.8 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LP3984IMF-1-8 |
| Qty Available: | |
| Description: | Reg LDO Lin Fix Pos 1.8V 0.15A 5-Pin SOT-23 T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LP3984IMF-1-8 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Reg LDO Lin Fix Pos 1.8V 0.15A 5-Pin SOT-23 T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Accuracy | 1.2 % |
| Current Rating | 150 A |
| Dropout Voltage | 60 mV |
| Max Input Voltage | 6 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 150 mA |
| Max Power Dissipation | 250 mW |
| Min Current Limit | 300 mA |
| Min Input Voltage | 2.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 150 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 1.8 V |
| Output Voltage Accuracy | 1.2 % |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Positive |
| Power Dissipation | 250 mW |
| Quiescent Current | 80 µA |
Documentation for Texas Instruments LP3984IMF-1.8
| Datasheet | View & Download LP3984IMF-1-8 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LP3984IMF-1-8 Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download LP3984IMF-1-8 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LP3984IMF-1-8 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP3984IMF-1-8 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP3984IMF-1-8 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP3984IMF-1-8 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP3984IMF-1-8 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP3984IMF-1-8 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP3984IMF-1-8 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part to Texas Instruments LP3984IMF-1.8?
What is the package type of LP3984IMF-1.8?
What is the maximum output voltage of LP3984IMF-1.8?
What is the maximum operating temperature of LP3984IMF-1.8?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

