Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LP3966ES-3-3-NOPB
LP3966ES-3.3/NOPB
| Part Number: | LP3966ES-3.3/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LP3966ES-3-3-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | LDO Regulator Pos 3.3V 3A 6-Pin (5+Tab) TO-263 Rail |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LP3966ES-3-3-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
LDO Regulator Pos 3.3V 3A 6-Pin (5+Tab) TO-263 Rail
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-263 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Weight | 113.398093 g |
| Accuracy | 1 % |
| Current Rating | 3 kA |
| Dropout Voltage | 800 mV |
| Max Input Voltage | 7 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 3 A |
| Max Output Voltage | 3.3 V |
| Max Supply Current | 15 mA |
| Max Supply Voltage | 7 V |
| Min Input Voltage | 2.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.5 V |
| Nominal Output Voltage | 3.3 V |
| Nominal Supply Current | 15 µA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 3 A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Output Voltage Accuracy | 1.5 % |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 9 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Height | 4.83 mm |
| Length | 10.16 mm |
| Thickness | 4.58 mm |
| Width | 8.42 mm |
Documentation for Texas Instruments LP3966ES-3.3/NOPB
| Technical Drawing | View & Download LP3966ES-3-3-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LP3966ES-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP3966ES-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP3966ES-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP3966ES-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP3966ES-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP3966ES-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP3966ES-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP3966ES-3-3-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the output voltage of the regulator?
What is the maximum output current of the regulator?
What is the package type of the regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.








