Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LP3965EMP-ADJ-NOPB
LP3965EMP-ADJ/NOPB
| Part Number: | LP3965EMP-ADJ/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LP3965EMP-ADJ-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | LDO Regulator Pos 1.216V to 5.1V 1.5A 5-Pin(4+Tab) SOT-223 T/R / IC REG LDO ADJ 1.5A SOT223-5 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LP3965EMP-ADJ-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
LDO Regulator Pos 1.216V to 5.1V 1.5A 5-Pin(4+Tab) SOT-223 T/R / IC REG LDO ADJ 1.5A SOT223-5
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-223 |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Accuracy | 1.5 % |
| Current Rating | 1.5 A |
| Dropout Voltage | 380 mV |
| Max Input Voltage | 7 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 1.5 A |
| Max Output Voltage | 5 V |
| Min Input Voltage | 2.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 1.8 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 1.5 A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 5.1 V |
| Output Voltage Accuracy | 1.5 % |
| Packaging | Cut Tape |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 4 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 1.8 mm |
| Length | 6.5 mm |
| Thickness | 1.6 mm |
| Width | 3.56 mm |
Documentation for Texas Instruments LP3965EMP-ADJ/NOPB
| Datasheet | View & Download LP3965EMP-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP3965EMP-ADJ-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LP3965EMP-ADJ-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LP3965EMP-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP3965EMP-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP3965EMP-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP3965EMP-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP3965EMP-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP3965EMP-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP3965EMP-ADJ-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage range of the regulator?
What is the maximum output current of the regulator?
What is the package type of the regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.










