Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LP3964EMP-ADJ-NOPB
LP3964EMP-ADJ/NOPB
| Part Number: | LP3964EMP-ADJ/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LP3964EMP-ADJ-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | LDO Regulator Pos 1.2V to 5V 0.8A 5-Pin(4+Tab) SOT-223 T/R / IC REG LDO ADJ 0.8A SOT223-5 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LP3964EMP-ADJ-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
LDO Regulator Pos 1.2V to 5V 0.8A 5-Pin(4+Tab) SOT-223 T/R / IC REG LDO ADJ 0.8A SOT223-5
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-223 |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Accuracy | 1.5 % |
| Current Rating | 800 mA |
| Dropout Voltage | 240 mV |
| Max Input Voltage | 7 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 800 mA |
| Max Output Voltage | 5 V |
| Max Supply Voltage | 7.5 V |
| Min Input Voltage | 2.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 1.215 V |
| Min Supply Voltage | 2.5 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 800 mA |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 5 V |
| Output Voltage Accuracy | 1.5 % |
| Packaging | Cut Tape |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 3 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Height | 1.8 mm |
| Length | 6.5 mm |
| Thickness | 1.6 mm |
| Width | 3.56 mm |
Documentation for Texas Instruments LP3964EMP-ADJ/NOPB
| Datasheet | View & Download LP3964EMP-ADJ-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LP3964EMP-ADJ-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LP3964EMP-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP3964EMP-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP3964EMP-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP3964EMP-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP3964EMP-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP3964EMP-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP3964EMP-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP3964EMP-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP3964EMP-ADJ-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the function of this product?
What is the input voltage range for this product?
What is the maximum output current for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.












