Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LP3962ET-3-3-NOPB
LP3962ET-3.3/NOPB
| Part Number: | LP3962ET-3.3/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LP3962ET-3-3-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | 1.5-A, high-accuracy, low-dropout voltage regulator with enable 5-TO-220 -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LP3962ET-3-3-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
1.5-A, high-accuracy, low-dropout voltage regulator with enable 5-TO-220 -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-220 |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 5 |
| Accuracy | 1.5 % |
| Dropout Voltage | 550 mV |
| Max Input Voltage | 7 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 1.5 A |
| Max Supply Current | 15 mA |
| Min Current Limit | 2 A |
| Min Input Voltage | 2.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 3.3 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 1.5 A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Output Voltage Accuracy | 1.5 % |
| Packaging | Rail/Tube |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 9 mA |
| Height | 4.7 mm |
| Length | 14.986 mm |
| Thickness | 4.572 mm |
| Width | 10.16 mm |
Documentation for Texas Instruments LP3962ET-3.3/NOPB
| Datasheet | View & Download LP3962ET-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP3962ET-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP3962ET-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP3962ET-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP3962ET-3-3-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the input voltage range of the product?
What is the output voltage of the product?
What is the maximum output current of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


