Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LP3961EMP-2-5
LP3961EMP-2.5
| Part Number: | LP3961EMP-2.5 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LP3961EMP-2-5 |
| Qty Available: | |
| Description: | 800-mA, high-accuracy, low-dropout voltage regulator with enable 5-SOT-223 -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LP3961EMP-2-5 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
800-mA, high-accuracy, low-dropout voltage regulator with enable 5-SOT-223 -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-223 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Accuracy | 1.5 % |
| Current Rating | 800 mA |
| Dropout Voltage | 240 mV |
| Max Input Voltage | 7 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 800 mA |
| Min Current Limit | 1.2 A |
| Min Input Voltage | 2.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Output Voltage | 2.5 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 800 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 2.5 V |
| Output Voltage Accuracy | 1.5 % |
| Packaging | Cut Tape |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 4 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 1.8 mm |
| Length | 6.5 mm |
| Thickness | 1.6 mm |
| Width | 3.56 mm |
Documentation for Texas Instruments LP3961EMP-2.5
| Datasheet | View & Download LP3961EMP-2-5 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LP3961EMP-2-5 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LP3961EMP-2-5 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP3961EMP-2-5 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP3961EMP-2-5 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP3961EMP-2-5 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP3961EMP-2-5 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP3961EMP-2-5 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP3961EMP-2-5 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the operating temperature range of the voltage regulator?
What is the package type of the voltage regulator?
What is the maximum output current of the voltage regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



