Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LP38692MP-2-5-NOPB
LP38692MP-2.5/NOPB
| Part Number: | LP38692MP-2.5/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LP38692MP-2-5-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | 1-A, 10-V, low-dropout voltage regulator with enable 5-SOT-223 -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LP38692MP-2-5-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
1-A, 10-V, low-dropout voltage regulator with enable 5-SOT-223 -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-223 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Accuracy | 2.5 % |
| Dropout Voltage | 800 mV |
| Max Input Voltage | 10 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 1 A |
| Min Input Voltage | 2.7 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 1 A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 2.5 V |
| Output Voltage Accuracy | 2.5 % |
| Packaging | Tape & Reel |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 100 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 1.8 mm |
| Length | 6.5 mm |
| Thickness | 1.6 mm |
| Width | 3.56 mm |
| Case/Package | SOT-223 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Accuracy | 2.5 % |
| Dropout Voltage | 800 mV |
| Max Input Voltage | 10 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 1 A |
| Min Input Voltage | 2.7 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 1 A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 2.5 V |
| Output Voltage Accuracy | 2.5 % |
| Packaging | Tape & Reel |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 100 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 1.8 mm |
| Length | 6.5 mm |
| Thickness | 1.6 mm |
| Width | 3.56 mm |
Documentation for Texas Instruments LP38692MP-2.5/NOPB
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage rating of the voltage regulator?
What is the maximum output current of the voltage regulator?
What is the package type of the voltage regulator?
What is the part number of the product?
What is the voltage output of the regulator?
What is the maximum operating temperature of the regulator?
How many pins does the regulator have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



