Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LP3852ES-2-5
LP3852ES-2.5
| Part Number: | LP3852ES-2.5 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LP3852ES-2-5 |
| Qty Available: | |
| Description: | 1.5A Fast Response Ultra Low Dropout Linear Regulators 5-DDPAK/TO-263 -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LP3852ES-2-5 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
1.5A Fast Response Ultra Low Dropout Linear Regulators 5-DDPAK/TO-263 -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-263 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Accuracy | 1.5 % |
| Dropout Voltage | 240 mV |
| Max Input Voltage | 7 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 1.5 A |
| Min Input Voltage | 2.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 1.5 A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 2.5 V |
| Output Voltage Accuracy | 1.5 % |
| Packaging | Rail/Tube |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 3 mA |
Documentation for Texas Instruments LP3852ES-2.5
| Datasheet | View & Download LP3852ES-2-5 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP3852ES-2-5 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP3852ES-2-5 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP3852ES-2-5 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the maximum output current of the linear regulator?
What is the dropout voltage of the linear regulator?
What is the operating temperature range of the linear regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
