Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LP3852EMP-5-0-NOPB
LP3852EMP-5.0/NOPB
| Part Number: | LP3852EMP-5.0/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LP3852EMP-5-0-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | 1.5-A, 7-V, ultra-low-dropout voltage regulator with power good & enable 5-SOT-223 -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LP3852EMP-5-0-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
1.5-A, 7-V, ultra-low-dropout voltage regulator with power good & enable 5-SOT-223 -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-223 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Accuracy | 1.5 % |
| Dropout Voltage | 260 mV |
| Max Input Voltage | 7 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 1.5 A |
| Min Input Voltage | 2.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 1.5 A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 5 V |
| Output Voltage Accuracy | 1.5 % |
| Packaging | Tape & Reel |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 3 mA |
| Height | 1.8 mm |
| Length | 6.5 mm |
| Thickness | 1.6 mm |
| Width | 3.56 mm |
Documentation for Texas Instruments LP3852EMP-5.0/NOPB
| Datasheet | View & Download LP3852EMP-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP3852EMP-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP3852EMP-5-0-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LP3852EMP-5-0-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LP3852EMP-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP3852EMP-5-0-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage rating of the voltage regulator?
What is the maximum output current of the voltage regulator?
What is the package type of the voltage regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


