Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > LP3470IM5-4-38
LP3470IM5-4.38
| Part Number: | LP3470IM5-4.38 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > LP3470IM5-4-38 |
| Qty Available: | |
| Description: | Active-low reset IC with programmable delay and 1% reset threshold 5-SOT-23 -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > LP3470IM5-4-38 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Active-low reset IC with programmable delay and 1% reset threshold 5-SOT-23 -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 300 mW |
| Max Reset Threshold Voltage | 5 V |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Reset Threshold Voltage | 2.4 V |
| Min Supply Voltage | 500 mV |
| Number of Voltages Monitored | 1 |
| Operating Supply Current | 16 µA |
| Overvoltage Threshold | 4.4238 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Power Dissipation | 300 mW |
| Quiescent Current | 16 µA |
| Reset | Active Low |
| Reset Timeout | 1 ms |
| Schedule B | 8542390000 |
| Threshold Voltage | 4.38 V |
| Undervoltage Threshold | 4.3362 V |
| Watchdog Timer | No |
| Height | 1.45 mm |
| Length | 2.9 mm |
| Thickness | 1.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
Documentation for Texas Instruments LP3470IM5-4.38
| Technical Drawing | View & Download LP3470IM5-4-38 Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download LP3470IM5-4-38 Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download LP3470IM5-4-38 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LP3470IM5-4-38 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LP3470IM5-4-38 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LP3470IM5-4-38 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP3470IM5-4-38 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP3470IM5-4-38 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP3470IM5-4-38 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product description of LP3470IM5-4.38?
What are the technical specifications of LP3470IM5-4.38?
What compliance standards or regulations does LP3470IM5-4.38 meet?
What is the inventory history of LP3470IM5-4.38?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



