Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LP339N
LP339N
| Part Number: | LP339N |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LP339N |
| Qty Available: | |
| Description: | Quad low-power commercial grade standard comparator 14-PDIP 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LP339N Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Quad low-power commercial grade standard comparator 14-PDIP 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 927.99329 mg |
| Current Rating | 30 A |
| Dual Supply Voltage | 9 V |
| Input Bias Current | 25 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 5 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 15 V |
| Max Input Current | 25 nA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Power Dissipation | 570 mW |
| Max Supply Current | 2 mA |
| Max Supply Voltage | 30 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Nominal Supply Current | 100 µA |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Output Current | 30 mA |
| Output Current per Channel | 20 mA |
| Power Dissipation | 656 mW |
| Quiescent Current | 100 µA |
| Response Time | 8 µs |
| Schedule B | 8542390000 |
| Type | General Purpose |
| Voltage Gain | 113.98 dB |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.3 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments LP339N
| Datasheet | View & Download LP339N Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP339N Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LP339N Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LP339N Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP339N Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP339N Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP339N Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP339N Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP339N Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP339N Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP339N Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP339N Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP339N Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP339N Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP339N Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP339N Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the package type of the product?
How many pins does the product have?
What is the operating temperature range for the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







