Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LP2995MX-NOPB
LP2995MX/NOPB
| Part Number: | LP2995MX/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LP2995MX-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | DDR Termination Regulator 1.5A 2.2V to 5.5V 8-Pin SOIC T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LP2995MX-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
DDR Termination Regulator 1.5A 2.2V to 5.5V 8-Pin SOIC T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 1.5 A |
| Min Input Voltage | 2.2 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Nominal Output Voltage | 1.25 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 1.5 A |
| Output Type | Fixed |
| Packaging | Tape and Reel |
| Quiescent Current | 400 µA |
| Reference Voltage | 1.235 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 1.5 A |
| Min Input Voltage | 2.2 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Nominal Output Voltage | 1.25 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 1.5 A |
| Output Type | Fixed |
| Packaging | Tape and Reel |
| Quiescent Current | 400 µA |
| Reference Voltage | 1.235 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments LP2995MX/NOPB
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product category of LP2995MX/NOPB?
What is the voltage range for LP2995MX/NOPB?
How many pins does LP2995MX/NOPB have?
What is the maximum output current of LP2995MX/NOPB?
What is the part number of the product?
What is the input voltage range of the product?
How many outputs does the product have?
What is the maximum output current of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





