Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LP2992AIM5-3-3-NOPB
LP2992AIM5-3.3/NOPB
| Part Number: | LP2992AIM5-3.3/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LP2992AIM5-3-3-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Ldo Voltage Regulator, 3.3V, 250MA, 5-SOT-23, Full Reel |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LP2992AIM5-3-3-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Ldo Voltage Regulator, 3.3V, 250MA, 5-SOT-23, Full Reel
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Accuracy | 3.5 % |
| Current Rating | 250 A |
| Dropout Voltage | 450 mV |
| Max Input Voltage | 16 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 250 mA |
| Max Output Voltage | 3.3 V |
| Max Supply Voltage | 16 V |
| Min Input Voltage | 2.2 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.3 V |
| Nominal Output Voltage | 3.3 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 250 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Output Voltage Accuracy | 3.5 % |
| Packaging | Cut Tape |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 65 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Height | 1.45 mm |
| Length | 2.9 mm |
| Thickness | 1.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
Documentation for Texas Instruments LP2992AIM5-3.3/NOPB
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the voltage output of the voltage regulator?
What is the maximum output current of the voltage regulator?
What is the package type of the voltage regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







