Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LP2987IM-3-0-NOPB
LP2987IM-3.0/NOPB
| Part Number: | LP2987IM-3.0/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LP2987IM-3-0-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | 200-mA, 16-V, low-dropout voltage regulator with power good & enable 8-SOIC -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LP2987IM-3-0-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
200-mA, 16-V, low-dropout voltage regulator with power good & enable 8-SOIC -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Accuracy | 1.6 % |
| Dropout Voltage | 180 mV |
| Max Input Voltage | 16 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 200 mA |
| Min Input Voltage | 2.1 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 200 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 3 V |
| Output Voltage Accuracy | 1.6 % |
| Packaging | Rail/Tube |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 100 µA |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments LP2987IM-3.0/NOPB
| Datasheet | View & Download LP2987IM-3-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP2987IM-3-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP2987IM-3-0-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LP2987IM-3-0-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LP2987IM-3-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP2987IM-3-0-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the output voltage of the voltage regulator?
What is the maximum input voltage for the voltage regulator?
What is the package type of the voltage regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

