Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LP2987IM-2-5-NOPB
LP2987IM-2.5/NOPB
| Part Number: | LP2987IM-2.5/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LP2987IM-2-5-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | IC Reg Ldo 200MA 2.5V 8SOIC |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LP2987IM-2-5-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
IC Reg Ldo 200MA 2.5V 8SOIC
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Dropout Voltage | 180 mV |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Current Limit | 250 mA |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 200 mA |
| Output Voltage | 2.5 V |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the output voltage of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
How many regulators does the product have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.