Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LP2986IM-5-0-NOPB
LP2986IM-5.0/NOPB
| Part Number: | LP2986IM-5.0/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LP2986IM-5-0-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Fixed/Adjustable Positive LDO Regulator, 1.23V Min, 5V Max, 0.35V Dropout, BIPolar, PDSO8 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LP2986IM-5-0-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Fixed/Adjustable Positive LDO Regulator, 1.23V Min, 5V Max, 0.35V Dropout, BIPolar, PDSO8
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Accuracy | 1 % |
| Current Rating | 200 mA |
| Dropout Voltage | 180 mV |
| Max Input Voltage | 16 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 200 mA |
| Max Output Voltage | 5 V |
| Min Input Voltage | 2.1 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Output Voltage | 5 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 200 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 5 V |
| Output Voltage Accuracy | 1 % |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 100 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments LP2986IM-5.0/NOPB
| Datasheet | View & Download LP2986IM-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP2986IM-5-0-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LP2986IM-5-0-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LP2986IM-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP2986IM-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP2986IM-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP2986IM-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP2986IM-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP2986IM-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP2986IM-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP2986IM-5-0-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the function of this product?
What is the input voltage range for this product?
What is the maximum output voltage of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






