Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LP2985IM5X-2-8
LP2985IM5X-2.8
| Part Number: | LP2985IM5X-2.8 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LP2985IM5X-2-8 |
| Qty Available: | |
| Description: | LDO Regulator Pos 2.8V 0.15A 5-Pin SOT-23 T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LP2985IM5X-2-8 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
LDO Regulator Pos 2.8V 0.15A 5-Pin SOT-23 T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23-5 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Accuracy | 3 % |
| Dropout Voltage | 280 mV |
| Max Input Voltage | 16 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 150 mA |
| Min Input Voltage | 2.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 150 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 2.8 V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 65 µA |
Documentation for Texas Instruments LP2985IM5X-2.8
| Datasheet | View & Download LP2985IM5X-2-8 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP2985IM5X-2-8 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP2985IM5X-2-8 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP2985IM5X-2-8 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP2985IM5X-2-8 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP2985IM5X-2-8 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP2985IM5X-2-8 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP2985IM5X-2-8 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the package type and number of pins?
What is the output voltage of the regulator?
What is the maximum output current?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
