Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LP2985AITP-2-7-NOPB
LP2985AITP-2.7/NOPB
| Part Number: | LP2985AITP-2.7/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LP2985AITP-2-7-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Micropower 150-mA Low-Noise Ultra-Low-Dropout Regulator in SOT-23 and DSBGA Packages 5-DSBGA |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LP2985AITP-2-7-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Micropower 150-mA Low-Noise Ultra-Low-Dropout Regulator in SOT-23 and DSBGA Packages 5-DSBGA
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Accuracy | 2.5 % |
| Dropout Voltage | 280 mV |
| Max Input Voltage | 16 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 150 mA |
| Min Input Voltage | 2.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 150 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 2.7 V |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 850 µA |
Documentation for Texas Instruments LP2985AITP-2.7/NOPB
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the package type and number of pins?
What is the output voltage and current of the regulator?
What are the compliance standards or regulations met by the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
