Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LP2985AIM5-5-0-NOPB
LP2985AIM5-5.0/NOPB
| Part Number: | LP2985AIM5-5.0/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LP2985AIM5-5-0-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | LDO Regulator Pos 5V 0.15A 5-Pin SOT-23 T/R / IC REG LDO 5V 0.15A SOT23-5 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LP2985AIM5-5-0-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
LDO Regulator Pos 5V 0.15A 5-Pin SOT-23 T/R / IC REG LDO 5V 0.15A SOT23-5
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Accuracy | 1 % |
| Current Rating | 150 mA |
| Dropout Voltage | 280 mV |
| Max Input Voltage | 16 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 150 mA |
| Max Output Voltage | 5 V |
| Max Supply Voltage | 16 V |
| Min Input Voltage | 2.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.5 V |
| Nominal Output Voltage | 5 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 150 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 5 V |
| Output Voltage Accuracy | 2.5 % |
| Packaging | Cut Tape |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 65 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Height | 1.45 mm |
| Length | 2.9 mm |
| Thickness | 1.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
Documentation for Texas Instruments LP2985AIM5-5.0/NOPB
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the maximum input voltage of the product?
What is the output voltage of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.










