Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LP2985-33DBVR
LP2985-33DBVR
| Part Number: | LP2985-33DBVR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LP2985-33DBVR |
| Qty Available: | |
| Description: | Texas Instruments - LP2985-33DBVR - Ldo Voltage Regulator, 3.3V, 150MA, 5-SOT-23 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LP2985-33DBVR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Texas Instruments - LP2985-33DBVR - Ldo Voltage Regulator, 3.3V, 150MA, 5-SOT-23
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Pins | 5 |
| Accuracy | 1.5 % |
| Dropout Voltage | 280 mV |
| Input Bias Current | 850 µA |
| Max Input Voltage | 16 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 150 mA |
| Max Supply Voltage | 16 V |
| Min Input Voltage | 2.2 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.2 V |
| Nominal Output Voltage | 3.3 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 150 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Output Voltage Accuracy | 1.5 % |
| Packaging | Cut Tape |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 850 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 1.45 mm |
| Length | 2.9 mm |
| Thickness | 1.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
Documentation for Texas Instruments LP2985-33DBVR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent of Texas Instruments LP2985-33DBVR?
What is the voltage range of the LDO regulator?
What is the maximum output current of the voltage regulator?
What is the package type of the voltage regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.











