Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LP2981IM5X-5-0
LP2981IM5X-5.0
| Part Number: | LP2981IM5X-5.0 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LP2981IM5X-5-0 |
| Qty Available: | |
| Description: | 100-mA, 16-V, low-dropout voltage regulator with enable 5-SOT-23 -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LP2981IM5X-5-0 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
100-mA, 16-V, low-dropout voltage regulator with enable 5-SOT-23 -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Accuracy | 2 % |
| Dropout Voltage | 200 mV |
| Max Input Voltage | 16 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 100 mA |
| Min Current Limit | 150 mA |
| Min Input Voltage | 2.1 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 100 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 5 V |
| Output Voltage Accuracy | 2 % |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 65 µA |
| Height | 1.45 mm |
| Length | 2.9 mm |
| Thickness | 1.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
Documentation for Texas Instruments LP2981IM5X-5.0
| Technical Drawing | View & Download LP2981IM5X-5-0 Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download LP2981IM5X-5-0 Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download LP2981IM5X-5-0 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LP2981IM5X-5-0 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LP2981IM5X-5-0 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LP2981IM5X-5-0 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP2981IM5X-5-0 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP2981IM5X-5-0 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP2981IM5X-5-0 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP2981IM5X-5-0 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage output of the regulator?
What is the maximum input voltage?
What is the package type of the regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



