Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LP2981IM5-3-3-NOPB
LP2981IM5-3.3/NOPB
| Part Number: | LP2981IM5-3.3/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LP2981IM5-3-3-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | LDO Regulator Pos 3.3V 0.1A 5-Pin SOT-23 T/R / IC REG LDO 3.3V 0.1A SOT23-5 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LP2981IM5-3-3-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
LDO Regulator Pos 3.3V 0.1A 5-Pin SOT-23 T/R / IC REG LDO 3.3V 0.1A SOT23-5
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Accuracy | 2 % |
| Current Rating | 100 A |
| Dropout Voltage | 200 mV |
| Max Input Voltage | 16 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 100 mA |
| Max Output Voltage | 3.3 V |
| Max Supply Voltage | 16 V |
| Min Input Voltage | 2.1 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.3 V |
| Nominal Output Voltage | 3.3 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 100 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Output Voltage Accuracy | 2 % |
| Packaging | Cut Tape |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 65 µA |
| Termination | SMD/SMT |
| Height | 1.45 mm |
| Length | 2.9 mm |
| Thickness | 1.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
Documentation for Texas Instruments LP2981IM5-3.3/NOPB
| Technical Drawing | View & Download LP2981IM5-3-3-NOPB Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download LP2981IM5-3-3-NOPB Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download LP2981IM5-3-3-NOPB Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download LP2981IM5-3-3-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LP2981IM5-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP2981IM5-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP2981IM5-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP2981IM5-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP2981IM5-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP2981IM5-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP2981IM5-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP2981IM5-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP2981IM5-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP2981IM5-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP2981IM5-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP2981IM5-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP2981IM5-3-3-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the type of voltage regulator?
What is the output voltage of the regulator?
What is the maximum output current of the regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.









