Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LP2980IM5-ADJ-NOPB
LP2980IM5-ADJ/NOPB
| Part Number: | LP2980IM5-ADJ/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LP2980IM5-ADJ-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | 50-mA, 16-V, adjustable low-dropout voltage regulator with enable 5-SOT-23 -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LP2980IM5-ADJ-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
50-mA, 16-V, adjustable low-dropout voltage regulator with enable 5-SOT-23 -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Accuracy | 1 % |
| Current Rating | 50 A |
| Dropout Voltage | 120 mV |
| Max Input Voltage | 16 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 50 mA |
| Max Output Voltage | 4.51 V |
| Max Supply Voltage | 16 V |
| Min Input Voltage | 2.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 1.23 V |
| Min Supply Voltage | 2.5 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 50 mA |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 15 V |
| Output Voltage Accuracy | 1 % |
| Packaging | Cut Tape |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 95 µA |
| Reference Voltage | 1.243 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Height | 1.45 mm |
| Length | 2.9 mm |
| Thickness | 1.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
| Case/Package | SOT-23 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Accuracy | 1 % |
| Current Rating | 50 A |
| Dropout Voltage | 120 mV |
| Max Input Voltage | 16 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 50 mA |
| Max Output Voltage | 4.51 V |
| Max Supply Voltage | 16 V |
| Min Input Voltage | 2.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 1.23 V |
| Min Supply Voltage | 2.5 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 50 mA |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 15 V |
| Output Voltage Accuracy | 1 % |
| Packaging | Cut Tape |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 95 µA |
| Reference Voltage | 1.243 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Height | 1.45 mm |
| Length | 2.9 mm |
| Thickness | 1.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
| Case/Package | SOT-23 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Accuracy | 1 % |
| Current Rating | 50 A |
| Dropout Voltage | 120 mV |
| Max Input Voltage | 16 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 50 mA |
| Max Output Voltage | 4.51 V |
| Max Supply Voltage | 16 V |
| Min Input Voltage | 2.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 1.23 V |
| Min Supply Voltage | 2.5 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 50 mA |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 15 V |
| Output Voltage Accuracy | 1 % |
| Packaging | Cut Tape |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 95 µA |
| Reference Voltage | 1.243 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Height | 1.45 mm |
| Length | 2.9 mm |
| Thickness | 1.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
Documentation for Texas Instruments LP2980IM5-ADJ/NOPB
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent product to Texas Instruments LP2980IM5-ADJ/NOPB?
What is the voltage range of the LP2980IM5-ADJ/NOPB voltage regulator?
What is the package type of the LP2980IM5-ADJ/NOPB voltage regulator?
What is the maximum output current of the LP2980IM5-ADJ/NOPB voltage regulator?
What is the equivalent product to Texas Instruments LP2980IM5-ADJ/NOPB?
What is the voltage rating of the LP2980IM5-ADJ/NOPB voltage regulator?
What is the package type of the LP2980IM5-ADJ/NOPB voltage regulator?
What is the maximum output current of the LP2980IM5-ADJ/NOPB voltage regulator?
What is the voltage range for LP2980IM5-ADJ/NOPB?
What is the maximum output current for LP2980IM5-ADJ/NOPB?
What is the package type for LP2980IM5-ADJ/NOPB?
What is the equivalent product to Texas Instruments LP2980IM5-ADJ/NOPB?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.












