Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LP2980IM5-5-0-NOPB
LP2980IM5-5.0/NOPB
| Part Number: | LP2980IM5-5.0/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LP2980IM5-5-0-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Texas Instruments LP2980IM5-5.0/NOPB. Ldo Voltage Regulator, 5V, 50MA, 5-SOT-23, Full Reel |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LP2980IM5-5-0-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Texas Instruments LP2980IM5-5.0/NOPB. Ldo Voltage Regulator, 5V, 50MA, 5-SOT-23, Full Reel
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Accuracy | 1.5 % |
| Current Rating | 50 mA |
| Dropout Voltage | 120 mV |
| Max Input Voltage | 16 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 50 mA |
| Max Supply Voltage | 16 V |
| Min Input Voltage | 2.1 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.1 V |
| Nominal Output Voltage | 5 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 50 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 5 V |
| Output Voltage Accuracy | 1.5 % |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 65 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 1.45 mm |
| Length | 2.9 mm |
| Thickness | 1.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
| Case/Package | SOT-23 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Accuracy | 1.5 % |
| Current Rating | 50 mA |
| Dropout Voltage | 120 mV |
| Max Input Voltage | 16 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 50 mA |
| Max Supply Voltage | 16 V |
| Min Input Voltage | 2.1 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.1 V |
| Nominal Output Voltage | 5 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 50 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 5 V |
| Output Voltage Accuracy | 1.5 % |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 65 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 1.45 mm |
| Length | 2.9 mm |
| Thickness | 1.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
Documentation for Texas Instruments LP2980IM5-5.0/NOPB
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage output of the voltage regulator?
What is the current rating of the voltage regulator?
What is the package type of the voltage regulator?
What is the part number of the product?
What is the output voltage of the voltage regulator?
What is the current rating of the voltage regulator?
What is the package type of the voltage regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.









