Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LP2980IM5-3-3-NOPB
LP2980IM5-3.3/NOPB
| Part Number: | LP2980IM5-3.3/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LP2980IM5-3-3-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Voltage Regulator, linear, LDO, fixed, Vout: 3.3V, Vin: 2.1-16V, Vd: 0.12V, 50mA, -40+125 deg |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LP2980IM5-3-3-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Voltage Regulator, linear, LDO, fixed, Vout: 3.3V, Vin: 2.1-16V, Vd: 0.12V, 50mA, -40+125 deg
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Accuracy | 1.5 % |
| Current Rating | 50 mA |
| Dropout Voltage | 120 mV |
| Max Input Voltage | 16 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 50 mA |
| Max Output Voltage | 3.3 V |
| Max Supply Voltage | 16 V |
| Min Input Voltage | 2.1 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3.3 V |
| Nominal Output Voltage | 3.3 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 50 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Output Voltage Accuracy | 1.5 % |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 65 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Height | 1.45 mm |
| Length | 2.9 mm |
| Thickness | 1.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
Documentation for Texas Instruments LP2980IM5-3.3/NOPB
| Technical Drawing | View & Download LP2980IM5-3-3-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LP2980IM5-3-3-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LP2980IM5-3-3-NOPB Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download LP2980IM5-3-3-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LP2980IM5-3-3-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LP2980IM5-3-3-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LP2980IM5-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP2980IM5-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP2980IM5-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP2980IM5-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP2980IM5-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP2980IM5-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP2980IM5-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP2980IM5-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP2980IM5-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP2980IM5-3-3-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the voltage regulator?
What is the maximum input voltage of the regulator?
What is the output voltage of the regulator?
What is the package type of the regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.













