Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LP2980AIM5-2-5-NOPB
LP2980AIM5-2.5/NOPB
| Part Number: | LP2980AIM5-2.5/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LP2980AIM5-2-5-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | 50-mA, 16-V, low-dropout voltage regulator with enable 5-SOT-23 -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LP2980AIM5-2-5-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
50-mA, 16-V, low-dropout voltage regulator with enable 5-SOT-23 -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Accuracy | 0.75 % |
| Current Rating | 50 A |
| Dropout Voltage | 120 mV |
| Max Input Voltage | 16 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 50 mA |
| Max Output Voltage | 2.5 V |
| Max Supply Voltage | 16 V |
| Min Current Limit | 100 mA |
| Min Input Voltage | 2.1 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3.5 V |
| Nominal Output Voltage | 2.5 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 50 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 2.5 V |
| Output Voltage Accuracy | 0.75 % |
| Packaging | Cut Tape |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 65 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Height | 1.45 mm |
| Length | 2.9 mm |
| Thickness | 1.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
Documentation for Texas Instruments LP2980AIM5-2.5/NOPB
| Technical Drawing | View & Download LP2980AIM5-2-5-NOPB Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download LP2980AIM5-2-5-NOPB Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download LP2980AIM5-2-5-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LP2980AIM5-2-5-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP2980AIM5-2-5-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LP2980AIM5-2-5-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LP2980AIM5-2-5-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP2980AIM5-2-5-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP2980AIM5-2-5-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP2980AIM5-2-5-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP2980AIM5-2-5-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP2980AIM5-2-5-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP2980AIM5-2-5-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP2980AIM5-2-5-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP2980AIM5-2-5-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP2980AIM5-2-5-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the maximum output voltage of the voltage regulator?
What is the accuracy of the voltage regulator?
What is the maximum operating temperature of the voltage regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.








