Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LP2954AISX-NOPB
LP2954AISX/NOPB
| Part Number: | LP2954AISX/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LP2954AISX-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | 250-mA, 30-V, low-dropout voltage regulator with high-accuracy 3-DDPAK/TO-263 -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LP2954AISX-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
250-mA, 30-V, low-dropout voltage regulator with high-accuracy 3-DDPAK/TO-263 -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-263 |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 3 |
| Accuracy | 1.2 % |
| Dropout Voltage | 470 mV |
| Max Input Voltage | 30 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 250 mA |
| Min Input Voltage | -20 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 250 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 5 V |
| Output Voltage Accuracy | 1.2 % |
| Packaging | Tape & Reel |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 120 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 4.83 mm |
| Length | 10.18 mm |
| Thickness | 4.44 mm |
| Width | 8.41 mm |
Documentation for Texas Instruments LP2954AISX/NOPB
| Datasheet | View & Download LP2954AISX-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LP2954AISX-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LP2954AISX-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP2954AISX-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP2954AISX-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the maximum input voltage of the voltage regulator?
What is the output voltage of the voltage regulator?
What is the package type of the voltage regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


