Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LP2953IN-NOPB
LP2953IN/NOPB
| Part Number: | LP2953IN/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LP2953IN-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Fixed/Adjustable Positive LDO Regulator, 1.23V Min, 29V Max, 0.8V Dropout, BIPolar, PDIP16 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LP2953IN-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Fixed/Adjustable Positive LDO Regulator, 1.23V Min, 29V Max, 0.8V Dropout, BIPolar, PDIP16
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 16 |
| Dropout Voltage | 470 mV |
| Max Input Voltage | 30 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 250 mA |
| Min Input Voltage | -20 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 250 mA |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 29 V |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 170 µA |
| Reference Voltage | 1.255 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 3.4 mm |
| Length | 22.1 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments LP2953IN/NOPB
| Datasheet | View & Download LP2953IN-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP2953IN-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LP2953IN-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LP2953IN-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP2953IN-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP2953IN-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP2953IN-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent product to Texas Instruments LP2953IN/NOPB?
What is the voltage range of the Fixed/Adjustable Positive LDO Regulator?
What is the maximum output current of the Voltage Regulator?
What is the package type of the LP2953IN/NOPB?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


