Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LP2952IMX-NOPB
LP2952IMX/NOPB
| Part Number: | LP2952IMX/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LP2952IMX-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | 250-mA, 30-V, low-dropout voltage regulator with power good & enable 16-SOIC -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LP2952IMX-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
250-mA, 30-V, low-dropout voltage regulator with power good & enable 16-SOIC -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Dropout Voltage | 470 mV |
| Max Input Voltage | 30 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 250 mA |
| Min Input Voltage | -20 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 250 mA |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 29 V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 170 µA |
| Reference Voltage | 1.255 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 9.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments LP2952IMX/NOPB
| Datasheet | View & Download LP2952IMX-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP2952IMX-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP2952IMX-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LP2952IMX-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LP2952IMX-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP2952IMX-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP2952IMX-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product's brand?
What is the product's part number?
What is the product's description?
What are the technical specifications of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

