Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LP2952IM-NOPB
LP2952IM/NOPB
| Part Number: | LP2952IM/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LP2952IM-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | 250-mA, 30-V, low-dropout voltage regulator with power good & enable 16-SOIC -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LP2952IM-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
250-mA, 30-V, low-dropout voltage regulator with power good & enable 16-SOIC -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Current Rating | 250 mA |
| Dropout Voltage | 800 mV |
| Max Input Voltage | 30 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 250 mA |
| Max Output Voltage | 29 V |
| Max Supply Current | 33 mA |
| Min Input Voltage | -20 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 1.23 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 250 mA |
| Output Type | Adjustable, Fixed |
| Output Voltage | 29 V |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 170 µA |
| Reference Voltage | 1.255 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 9.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments LP2952IM/NOPB
| Datasheet | View & Download LP2952IM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP2952IM-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LP2952IM-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LP2952IM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP2952IM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP2952IM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP2952IM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP2952IM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP2952IM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LP2952IM-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the maximum input voltage of the voltage regulator?
How many pins does the voltage regulator have?
Is the voltage regulator RoHS compliant?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



