Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LP2951CM-NOPB
LP2951CM/NOPB
| Part Number: | LP2951CM/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LP2951CM-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | 100-mA, 30-V, low-dropout voltage regulator with power good & enable 8-SOIC -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LP2951CM-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
100-mA, 30-V, low-dropout voltage regulator with power good & enable 8-SOIC -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Accuracy | 0.5 % |
| Dropout Voltage | 380 mV |
| Max Input Voltage | 30 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 100 mA |
| Max Output Voltage | 29 V |
| Max Supply Voltage | 30 V |
| Min Input Voltage | -300 mV |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 1.24 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 100 mA |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 29 V |
| Output Voltage Accuracy | 0.5 % |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 75 µA |
| Reference Voltage | 1.25 V |
| Voltage | 3 V |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments LP2951CM/NOPB
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the package type and dimensions of the product?
What is the maximum input voltage and output current of the voltage regulator?
Does the voltage regulator have any additional features?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.









