Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMV934MT-NOPB
LMV934MT/NOPB
| Part Number: | LMV934MT/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMV934MT-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Quad, 5.5-V, 1.5-MHz, 65-mA output current, RRIO operational amplifier 14-TSSOP -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMV934MT-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Quad, 5.5-V, 1.5-MHz, 65-mA output current, RRIO operational amplifier 14-TSSOP -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Bandwidth | 1.5 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 50 dB |
| Gain Bandwidth Product | 1.5 MHz |
| Input Bias Current | 35 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 1 mV |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.8 V |
| Nominal Supply Current | 103 µA |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Operating Supply Current | 116 µA |
| Operating Supply Voltage | 3 V |
| Output Current | 8 mA |
| Output Current per Channel | 100 mA |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 70 dB |
| Slew Rate | 0.42 V/µs |
| Voltage Gain | 100 dB |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 5 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments LMV934MT/NOPB
| Datasheet | View & Download LMV934MT-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMV934MT-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMV934MT-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMV934MT-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMV934MT-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMV934MT-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LMV934MT-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LMV934MT-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMV934MT-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMV934MT-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMV934MT-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMV934MT-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMV934MT-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMV934MT-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMV934MT-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent product to Texas Instruments LMV934MT/NOPB?
What is the package type of Texas Instruments LMV934MT/NOPB?
What is the maximum supply voltage for Texas Instruments LMV934MT/NOPB?
What is the operating temperature range for Texas Instruments LMV934MT/NOPB?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





