Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMV842MA-NOPB
LMV842MA/NOPB
| Part Number: | LMV842MA/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMV842MA-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Dual CMOS Input, RRIO, Wide Supply Range Operational Amplifiers 8-SOIC -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMV842MA-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Dual CMOS Input, RRIO, Wide Supply Range Operational Amplifiers 8-SOIC -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 4.5 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 81 dB |
| Gain Bandwidth Product | 4.5 MHz |
| Input Bias Current | 10 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 500 µV |
| Max Frequency | 3 MHz |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 12 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Supply Current | 930 µA |
| Number of Amplifiers | 2 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 1.03 mA |
| Output Current | 32 mA |
| Output Current per Channel | 37 mA |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 86 dB |
| Slew Rate | 2.5 V/µs |
| Voltage Gain | 133 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments LMV842MA/NOPB
| Datasheet | View & Download LMV842MA-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMV842MA-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LMV842MA-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LMV842MA-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMV842MA-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMV842MA-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMV842MA-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMV842MA-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMV842MA-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMV842MA-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMV842MA-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number for this product?
What is the supply voltage range for this product?
How many amplifiers are included in this product?
What is the maximum operating temperature for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






