Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMV824MT-NOPB
LMV824MT/NOPB
| Part Number: | LMV824MT/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMV824MT-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Quad, 5.5-V, 5.6-MHz, RRO operational amplifier 14-TSSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMV824MT-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Quad, 5.5-V, 5.6-MHz, RRO operational amplifier 14-TSSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Bandwidth | 5.6 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 72 dB |
| Gain Bandwidth Product | 5.6 MHz |
| Input Bias Current | 100 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 3.5 mV |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.5 V |
| Nominal Supply Current | 720 µA |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Operating Supply Current | 1 mA |
| Output Current | 16 mA |
| Output Current per Channel | 45 mA |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 75 dB |
| Slew Rate | 2 V/µs |
| Voltage Gain | 105 dB |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 5 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments LMV824MT/NOPB
| Datasheet | View & Download LMV824MT-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMV824MT-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMV824MT-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMV824MT-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMV824MT-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LMV824MT-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LMV824MT-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMV824MT-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMV824MT-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMV824MT-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMV824MT-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMV824MT-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMV824MT-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMV824MT-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the package type and temperature range of the product?
What is the input bias current and input offset voltage of the product?
What is the number of channels and number of circuits in the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





