Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMV771MG-NOPB
LMV771MG/NOPB
| Part Number: | LMV771MG/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMV771MG-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Single, Low Offset, Low Noise, RRO Operational Amplifiers 5-SC70 -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMV771MG-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Single, Low Offset, Low Noise, RRO Operational Amplifiers 5-SC70 -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SC |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Number of Terminals | 5 |
| Bandwidth | 3.5 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 80 dB |
| Gain Bandwidth Product | 3.5 MHz |
| Input Bias Current | 100 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 850 µV |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Supply Current | 550 µA |
| Number of Amplifiers | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Output Current | 18 mA |
| Packaging | Cut Tape |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 82 dB |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 1.4 V/µs |
| Voltage Gain | 100 dB |
| Height | 1.1 mm |
| Length | 2 mm |
| Thickness | 900 µm |
| Width | 1.25 mm |
Documentation for Texas Instruments LMV771MG/NOPB
| Technical Drawing | View & Download LMV771MG-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LMV771MG-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LMV771MG-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LMV771MG-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMV771MG-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMV771MG-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMV771MG-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMV771MG-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMV771MG-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMV771MG-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMV771MG-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMV771MG-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMV771MG-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMV771MG-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part to Texas Instruments LMV771MG/NOPB?
What is the package type of Texas Instruments LMV771MG/NOPB?
What is the operating temperature range of Texas Instruments LMV771MG/NOPB?
What is the voltage gain of Texas Instruments LMV771MG/NOPB?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





