Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMV7271MF-NOPB
LMV7271MF/NOPB
| Part Number: | LMV7271MF/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMV7271MF-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Single low voltage, push-pull comparator 5-SOT-23 -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMV7271MF-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Single low voltage, push-pull comparator 5-SOT-23 -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Common Mode Rejection Ratio | 78 dB |
| Input Bias Current | 10 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 4 mV |
| Max Input Current | 10 nA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Current | 14 µA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.8 V |
| Nominal Supply Current | 14 µA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 34 mA |
| Packaging | Cut Tape |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 80 dB |
| Propagation Delay | 2.1 µs |
| Quiescent Current | 14 µA |
| Response Time | 1.8 µs |
| Schedule B | 8542390000 |
| Type | General Purpose |
| Height | 1.45 mm |
| Length | 2.9 mm |
| Thickness | 1.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
Documentation for Texas Instruments LMV7271MF/NOPB
| Technical Drawing | View & Download LMV7271MF-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LMV7271MF-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LMV7271MF-NOPB Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download LMV7271MF-NOPB Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download LMV7271MF-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LMV7271MF-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMV7271MF-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMV7271MF-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMV7271MF-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMV7271MF-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMV7271MF-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMV7271MF-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMV7271MF-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMV7271MF-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent product to Texas Instruments LMV7271MF/NOPB?
What is the temperature range for the LMV7271MF/NOPB comparator?
What is the package type for the LMV7271MF/NOPB comparator?
What is the maximum supply voltage for the LMV7271MF/NOPB comparator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







