Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMV721M7-NOPB
LMV721M7/NOPB
| Part Number: | LMV721M7/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMV721M7-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Single, 5.5-V, 10-MHz, low noise (8.5-nV/√Hz) operational amplifier 5-SC70 -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMV721M7-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Single, 5.5-V, 10-MHz, low noise (8.5-nV/√Hz) operational amplifier 5-SC70 -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Bandwidth | 10 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 70 dB |
| Gain Bandwidth Product | 10 MHz |
| Input Bias Current | 260 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 3 mV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.2 V |
| Nominal Supply Current | 1.03 mA |
| Number of Amplifiers | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 1.03 mA |
| Output Current | 52.6 mA |
| Output Current per Channel | 52.6 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 70 dB |
| Slew Rate | 5.25 V/µs |
| Voltage Gain | 94 dB |
| Height | 1.1 mm |
| Length | 2 mm |
| Thickness | 900 µm |
| Width | 1.25 mm |
Documentation for Texas Instruments LMV721M7/NOPB
| Technical Drawing | View & Download LMV721M7-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LMV721M7-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMV721M7-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LMV721M7-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LMV721M7-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMV721M7-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMV721M7-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMV721M7-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMV721M7-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMV721M7-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMV721M7-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMV721M7-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMV721M7-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent product to Texas Instruments LMV721M7/NOPB?
What is the operating temperature range of LMV721M7/NOPB?
How many amplifiers are there in LMV721M7/NOPB?
What is the supply voltage range for LMV721M7/NOPB?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






