Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMV7219M7-NOPB
LMV7219M7/NOPB
| Part Number: | LMV7219M7/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMV7219M7-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | 7 nsec, 2.7V to 5V Comparator with ail-to- ail Output 5-SC70 -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMV7219M7-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
7 nsec, 2.7V to 5V Comparator with ail-to- ail Output 5-SC70 -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SC |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Common Mode Rejection Ratio | 85 dB |
| Hysteresis | 7.5 mV |
| Input Bias Current | 950 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 6 mV |
| Max Input Current | 950 nA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Current | 1.8 mA |
| Max Supply Voltage | 5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Supply Current | 1.8 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 3 V |
| Output Current | 68 mA |
| Packaging | Cut Tape |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 85 dB |
| Propagation Delay | 20 ns |
| Quiescent Current | 900 µA |
| Response Time | 7 ns |
| Termination | SMD/SMT |
| Type | General Purpose |
| Height | 1.1 mm |
| Length | 2 mm |
| Thickness | 900 µm |
| Width | 1.25 mm |
Documentation for Texas Instruments LMV7219M7/NOPB
| Technical Drawing | View & Download LMV7219M7-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LMV7219M7-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMV7219M7-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LMV7219M7-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LMV7219M7-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMV7219M7-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMV7219M7-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMV7219M7-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMV7219M7-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMV7219M7-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMV7219M7-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage range for the comparator?
What is the package type of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.











