Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMV711M6
LMV711M6
| Part Number: | LMV711M6 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMV711M6 |
| Qty Available: | |
| Description: | Operational Amplifier, 1 Func, 3200uV Offset-Max, BICMOS, PDSO6 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMV711M6 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Operational Amplifier, 1 Func, 3200uV Offset-Max, BICMOS, PDSO6
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 6 |
| Bandwidth | 5 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 50 dB |
| Gain Bandwidth Product | 5 MHz |
| Input Bias Current | 4 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 3.2 mV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of Amplifiers | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 70 dB |
| Slew Rate | 5 V/µs |
| Voltage Gain | 123 dB |
Documentation for Texas Instruments LMV711M6
| Datasheet | View & Download LMV711M6 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMV711M6 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMV711M6 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LMV711M6 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the operational amplifier?
What is the offset voltage of the operational amplifier?
What is the maximum operating temperature of the operational amplifier?
What is the package type of the operational amplifier?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
