Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMV331IDBVR
LMV331IDBVR
| Part Number: | LMV331IDBVR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMV331IDBVR |
| Qty Available: | |
| Description: | Single General Purpose Low-Voltage Comparator 5-SOT-23 -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LMV331IDBVR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Single General Purpose Low-Voltage Comparator 5-SOT-23 -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Weight | 15.790684 mg |
| Ambient Temperature Range High | 125 °C |
| Input Bias Current | 250 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 1.7 mV |
| Max Input Current | 250 nA |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Current | 120 µA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Supply Current | 120 µA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 84 mA |
| Output Current per Channel | 10 mA |
| Packaging | Cut Tape |
| Propagation Delay | 600 ns |
| Quiescent Current | 150 µA |
| Response Time | 200 ns |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Type | General Purpose |
| Voltage Gain | 93.98 dB |
| Height | 1.45 mm |
| Length | 2.9 mm |
| Thickness | 1.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
Documentation for Texas Instruments LMV331IDBVR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the operating temperature range of the product?
What is the weight of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.












